Jak je to s L – tryptofanem?


Špatně spíte, vaše nálada kolísá až pod bod mrazu, začali jste trpět migrénami? Je možné, že příčinou vašich obtíží je nedostatek esenciální aminokyseliny, takzvaného L-tryptofanu. Tělo si ji totiž neumí vytvářet samo, a tak je nutné ji přijímat v potravě. Navíc s přibývajícím věkem se vstřebávání ze stravy snižuje, takže pak je nutné sáhnout i po potravinových doplňcích.

K zásobení organismu L – tryptofanem je zapotřebí příjem dostatečného množství bílkovin, které se štěpí na jednotlivé aminokyseliny. L – tryptofan je nezbytně důležitý pro všechny tělesné buňky a je nutné dodávat ho tělu pravidelně – jeho dlouhodobé zásoby si náš organismus vytvořit nedokáže.

aminomuconic-836134_960_720

Nedostatek L – tryptofanu může přivodit některé z již zmíněných potíží a také některé další:

  • Vnitřní neklid, strach a stres, úzkost, napětí, nervozita, změny nálad a chování, deprese, a dokonce i schizofrenie, maniodeprese a migrény – tato i další psychická onemocnění mohou vzniknout při nedostatečném příjmu L – tryptofanu (a zároveň vitamínu B6), neboť se může v mozku přestat tvořit hormon serotonin.
  • Spánek – serotonin se tvoří ve dne a v noci se z něj chemickou přeměnou stává hormon melatonin, který přímo souvisí s usínáním, kvalitou spánku i regeneračními procesy, které mají ve spánku probíhat.
  • Tvorba řady enzymů a vitamínu B3 – i pro ně je L – tryptofan nezbytný, a tak nepřímo prospívá i srdeční činnosti a kvalitě pokožky a podílí se i na tvorbě buněčné energie.

people-1492052_960_720

A jaké má L – tryptofan účinky?

Protože má L – tryptofan přirozený mírný sedativní účinek, pomáhá nám správně a dostatečně odpočívat, přičemž nabíráme nové síly. K tomu jsme klidní, vyrovnaní a psychicky uvolnění. Do jisté míry lze L – tryptofan užívat jako antidepresivum, avšak až po konzultaci s lékařem.

L – tryptofan užívejte vždy podle návodu, neboť při silném předávkování byste si mohli přivodit i poškození některých vnitřních orgánů.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup