Lidé, kteří propadli kouzlu aktivního trávení volného času, si neumí představit být stále na jednom místě, na jedné pláži, neustále pozorovat stejný reliéf horizontu a opalovat se na jednom lehátku. Vodáci neznají nudu, i když to nutně nemusí znamenat námahu, dřinu a týden galejí. Vše může probíhat v poklidu a dokonce i v meditační náladě. Nevěříte? Podmínkou je pouze dobrá parta a především vhodně zvolená doba a vodní tok.
Jak si připravit vhodné podmínky
Kdy vyrazit – je známo, že s počátkem letních prázdnin se vyrojí statisíce „dovolenkářů“ a jsou doslova všude. Znalci se ovšem vydávají do přírody pouze ve třech termínech: První vlna zájmu opadne koncem července, navíc je na přelomu července a srpna stabilní slunečné počasí, pro vodácké putování ideální. Další volnější týden bývá v polovině srpna a nejméně rekreantů potkáte poslední týden v srpnu, tehdy jsou ovšem již chladnější noci, počítejte tedy s teplejším spacákem.
Na kterou řeku – na výběr máte z více míst, můžete vyzkoušet i zahraniční toky v Rakousku, ve Slovinsku, nebo i v jižní Francii, ale pro začátek je vhodnější zvolit nějakou osvědčenou v Česku. I v průběhu letní sezóny je relativně málo vodáků na Berounce a na Sázavě, tam se můžete vydat kdykoli, pouze splutí dolní pasáže z Krhanic plánujte mimo víkend, kdy je řeka doslova v obležení. Na Lužnici je ideální termín zhruba od 25. července a na Vltavu až v srpnu, kdy je tu volnější provoz.
Lodě z půjčovny i s dopravou – jestliže praktikujete výpravu s více přáteli, vyplatí se zapůjčit veškeré vybavení z půjčovny včetně dopravy. Nejvíce starostí je totiž s výzbrojí, navíc jsou dnes v převaze polyetylenové kánoe, takřka nerozbitné. Zapůjčíte si i plastový barel, ale výhodnější je mít svůj vlastní lodní vak – neprodyšný, voděodolný a z pevné pogumované textilie, kam se vejde i stan s karimatkou a spacákem. Nespoléhejte na navigaci v mobilu, ale raději si zajistěte papírovou mapku a kilometráž s popisem jezů a nebezpečných míst, kterou zalaminujete do plastové fólie.