Objevujeme kouzlo provětrávaných fasád



Provětrávaná fasáda je velice zajímavé řešení opláštění obytných budov. V čem vlastně spočívá její kouzlo a proč vám provětrávané fasády ze Zlína doporučit? Nic nového pod Sluncem – objev provětrávaných fasád není technickou novinkou, lidem byl znám již mnohem dříve a snadno se o tom přesvědčíte, jestliže zakoupíte například na Kladensku některý ze starých hornických domů z opukového kamene. Třeba v něm také objevíte to, co my, budovu postavenou z vnějšího a vnitřního obvodového věnce, mezi nimiž se nacházela vzduchová mezera o šíři přibližně deseti centimetrů. A proč se vlastně něco takového tehdy stavělo?

rodinný dům

Bylo známo, že v takto úzkém a zároveň vysokém sloupu vzduchové mezery docházelo ke komínovému efektu, který doslova odsával vlhkost či zápach z domu ven do ovzduší, tím pádem zůstávalo domovní zdivo, vnější i to vnitřní, nezasaženo plísněmi. Vzduchová mezera tu zároveň figurovala jako tepelný izolant, jinými slovy v létě bylo uvnitř domu příjemně i v tropických dnech a v zimě nebylo zapotřebí tolik topit. Provětrávanou fasádu vám tedy můžeme vřele doporučit, sice to nemusí být vysloveně opukový kámen, kterým obložíte vnitřní plášť domu, ale může jít o jiné typy materiálů.

dům z kamene

Podstatné tedy je zejména vytvořit dostatečně silný komínový efekt, aby objekt „dýchal“ a cítili jste se uvnitř co nejpříjemněji. Provětrávané fasády mohou být součástí rodinných domků, dvojdomků, řadových domů, rekreačních nemovitostí a také budov úřadů, zdravotnických zařízení, zemědělských usedlostí, muzeí, galerií a divadel či sportovních areálů a mohou být nápomocné v příjemnějším využívání budov v souvislosti s působením na lidské zdraví a osobní pohodu. Odstranění přebytečné vlhkosti a eliminace plísní z obývaného prostředí rozhodně není zanedbatelný jev, nad kterým bychom mohli jen mávnout rukou.