Jak vybrat správnou velikost bot

Na co se při výběru zaměřit?
Především je třeba si uvědomit, že nikdo nemá obě nohy úplně stejné. Není tedy ztrátou času vyzkoušet si obě boty, a ne jak to často bývá, že se zkouší bota pouze na tu nohu, která je větší (většinou je to pravá, ale není to pravidlo).výběr obuvi
 
Pokud chcete zjistit, kde Vás boty tlačí, prohlédněte si některé ze svých starých obnošených bot. Podívejte se dovnitř. Kde je bota nejvíc opotřebovaná? Často to bývá v patě. Proč? Znamená to, že bota v některých místech neodpovídá Vaší noze.
Je také dobré vědět, že rozměry chodidla se mění, a to ve čtyřech základních situacích. Jiné rozměry jsou v sedě, jiné ve stoje, jiné při pohybu a ještě jiné, když je noha vystavena teplu a vlhku. Pojďme se na tyto rozměry podívat blíže.
Statická velikostchodidla je velikost, při které noha není nijak zatížená je tzv. v sedě.
Funkční velikostje velikost při pohybu, když jdeme, běžíme nebo skáčeme.
Při termálním působenímění noha svůj tvar a velikost působením tepla a vlhka.
Při výběru bot je tedy praktické všechny tyto informace vzít v potaz. Potřebujete si uvědomit na jakou příležitost, podmínky nebo sportovní aktivity chcete obuv použít a tomu pak věnovat pozornost při zkoušení. Je to obuv na sport? V tom případě určitě bude důležité nezkoušet ji pouze v sedě nebo ve stoje, ale zkusit se v ní i projít.klasická obuv
Zvláštní kapitolou je výběr dámských podpatků – ty by si ženy měly vybírat velmi pečlivě, protože představují pro tělo různé druhy zátěže. Výška podpatků určuje místo, kde těžiště těla protíná patu. Pokud těžiště prochází mimo podpatek, může to způsobit problémy. Například zvrtnutí podpatku a ošklivý pád.
Chcete-lisi vybrat správnou velikost obuvi, musíte tomu věnovat čas. Pamatujte také na to, že kvalitnější obuv bude zřejmě dražší. Pro Vaše zdraví a pohodlí je však vhodná obuv velmi důležitá. Při nákupu obuvi tedy nespěchejte.